Przed kilkoma dniami gościliśmy w Domu Singera osobę niezwykłą. Filigranowej postury artystka, która z wielką lekkością i gracją, wnosiła w nasze progi kilkadziesiąt kilogramów ceramiki swego wykonania, a następnie stworzyła niebanalną wystawę dotykającą sfery pamięci pt. „Białe Słowo”. To dr Alicja Kupiec, pochodząca z Biłgoraja ponadprzeciętnie utalentowana rzeźbiarka, która początkowo swój kunszt doskonaliła m.in. na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Następnie jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Ma za sobą kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych ( np. „Białe Stemple” – Galeria Kaplica, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, „Keramik”  – Centrum Kultury Dolnej Saksonii, Bevern k/Hanoveru, „Ceramika” – Galeria Gardzienice, Lublin).

Biel w jej twórczości jest nośnikiem znaczeń symbolicznych. Wystawa prac prezentowanych w Domu Singera, w formie glinianych, białych kolumn uwieńczonych głowicami z odciskiem realnie istniejących tablic epitafijnych przywołuje motyw nieuchronnego przemijania bytu oraz przekazu, wzmianki o czyjejś egzystencji w substancji materialnej jaką jest inskrypcja nagrobna. Autorka celowo zastosowała odciski sentencji liter w formie negatywu. Ten zabieg zatrzymuje odbiorcę na dłuższy moment przy każdej z prac by móc poradzić sobie z fizycznym odczytem odwróconej treści, co skłania do głębszej kontemplacji i ujawnia niejednoznaczność zawartej w epitafium informacji.

Jak twierdzi sama autorka, prace (pomimo jej chwilowych wątpliwości) doskonale wtapiają się w atmosferę Domu Singera. Materia organiczna jaką jest wszechobecne drewno stanowi wyborne tło do prezentacji dzieł Pani Alicji.

Artystka nie ukrywała, że bardzo zależało jej na pokazaniu rzeźb w swoim rodzinnym mieście. – Po raz pierwszy mam okazję pokazać swoje prace w Biłgoraju. Jestem pod ogromnym wrażeniem Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych i dlatego cieszy mnie, że moja wystawa jest właśnie tutaj. Moje prace dotyczą także refleksji na temat pamięci czyli również tego czego Singer dotykał w swojej twórczości. Stąd też tytuł wystawy. Ku mojemu zaskoczeniu i uciesze prace te świetnie się tutaj odnalazły pomimo, że nie jest to miejsce galeryjne – mówiła podczas otwarcia wystawy Alicja Kupiec.

Wystawa czynna będzie do końca grudnia 2016 r.